Звіт керівника
ЗВІТ
директора Колонтаївського закладу
дошкільної освіти (дитячий садок)
Краснокутської селищної ради
Богодухівського району
Харківської області
Пахучої Світлани Юріївни
за підсумками 2023/2024 навчального року
перед колективом та громадськістю
На виконання Національної доктрини розвитку освіти, п.3 наказу Міністерства освіти і науки України від 28.01.05 р. N 55 «Про запровадження звітування керівників дошкільних, загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладів», «Положення про порядок звітування керівників дошкільних, загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладів перед педагогічним колективом та громадськістю», відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», Закону України № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15 березня 2022 року, я, Пахуча Світлана Юріївна, директор Колонтаївського закладу дошкільної освіти, освіта повна вища, звітую про основні напрямки своєї діяльності за 2023/2024 навчальний рік.
Мета звітування:
1.Подальше утвердження відкритої і демократичної державно-громадської системи управління навчальним закладом.
2.Поєднання державного і громадського контролю за прозорістю прийняття й виконання управлінських рішень,
3.Запровадження колегіальної етики управлінської діяльності директора, що базується на принципах взаємоповаги та позитивної мотивації.
Завдання звітування:
1. Забезпечити прозорість, відкритість і демократичність управління навчальним закладом.
2. Стимулювати вплив громадськості на прийняття та виконання керівником відповідних рішень у сфері управління навчальним закладом.
Загальна характеристика
Колонтаївський заклад дошкільної освіти знаходиться за адресою: 62030, Харківська область, Богодухівський район, с. Колонтаїв, вул. Берегова - 6, телефон (057) 56-97-3-28, E-mail: kolontayiv-zdo@ukr.net
У закладі функціонує 1 різновікова група, яку відвідують 25 дітей.
Режим роботи ЗДО: п’ятиденний з 7.30. до 18.00.
У ЗДО спілкування, навчання та ведення документації здійснюється державною мовою.
Групові приміщення закладу забезпечені меблями та ігровим обладнанням, мають сучасний інтер’єр. Розвивальне середовище організовано з урахуванням інтересів дітей і відповідає їх віковим особливостям.
Зараховування дітей до закладу дошкільної освіти здійснюється на підставі заяв батьків, медичної довідки про стан здоров’я дитини з висновком лікаря про те, що вона може відвідувати заклад освіти, довідки дільничного лікаря про епідеміологічне оточення, свідоцтва про народження дитини.
Освітній процес в ЗДО в 2023/2024 навчальному році здійснюється відповідно до законів України «Про освіту», «Про дошкільну освіту», Концепції Нової української школи, Базового компонента дошкільної освіти (нова редакція), Указу Президента України «Про стратегію національно-патріотичного виховання» від 18 травня 2019 року № 286/2019, Статуту Колонтаївського ЗДО.
Навчальний процес в Колонтаївському ЗДО розпочався відповідно до наказу відділу освіти Краснокутської селищної ради від 30.08.2023 № 83 «Про запровадження дистанційної форми навчання для здобувачів освіти 1-11 класів закладів загальної середньої, позашкільної освіти та вихованців закладів дошкільної освіти Краснокутської селищної ради Богодухівського району Харківської області у 2023/2024 навчальному році» з 01.09.2023 року. Дошкільна освіта впродовж 2023/2024 н.р. надавалась для вихованців Колонтаївського ЗДО – дистанційно. Причиною дистанційної освіти є агресія РФ, введення воєнного стану в Україні з 24.02.2022 року та його продовження по теперішній час.
З метою пропагування дошкільної освіти та більш глибокого ознайомлення з роботою Колонтаївського ЗДО організовано сучасний сайт https://kolontaiv.dytsadok.org.ua , де висвітлюється вся інформація відповідно до Закону України «Про освіту» стаття 30. Прозорість та інформаційна відкритість закладу освіти.
Упродовж навчального року висвітлювалась інформація про роботу закладу та освіту вихованців в Колонтаївському ЗДО в соціальній мережі «Фейсбук», за допомогою організованої групи «Колонтаївський ЗДО».
Кадрове забезпечення
Колонтаївський ЗДО повністю укомплектований педагогічними кадрами до складу якого входять 2 педпрацівника: 1 директор, 1 вихователь. З вищою освітою – 2 педагоги.
Фаховий рівень педагогічних кадрів забезпечується безперервною системою підвищення кваліфікації педагогічних кадрів на рівні закладу освіти, шляхом курсів підвищення кваліфікації кадрів. В закладі освіти складений перспективний план атестації та курсової перепідготовки на 5 років. Педагоги ведуть постійну пошукову роботу з метою підвищення якості освітнього процесу. В своїй роботі користуються новими технологіями, які вивчаються із різних методичних видань.
Адміністрація закладу створює працівникам всі умови для плідної роботи. В цілому робота колективу ЗДО відмічається стабільністю та позитивною результативністю.
Заходи щодо охоплення дітей 5- річного віку.
З метою своєчасного обліку дітей дошкільного віку (від народження до шести років), в закладі створено робочу групу з обліку дітей дошкільного віку, що мешкають на території, закріпленої за закладом дошкільної освіти, до складу якої входять педагогічні працівники.
Створено персоніфіковані банки даних відомостей про дітей дошкільного віку на основі списків.
Педагогами проведено обстеження села Колонтаїв та Любівка на наявність 5-ти річних дітей . Так станом на кінець 2023/2024 навчального року всі діти 5-ти річного віку охоплені дошкільною освітою. З боку керівника закладу дошкільної освіти здійснюється систематичний контроль за організацією даної роботи.
Якість реалізації освітньої програми
Кожна освітня програма має передбачати набуття дитиною компетентностей, визначених Базовим компонентом дошкільної освіти.
Освітня робота в закладі освіти проводиться відповідно до Законів України «Про освіту», «Про дошкільну освіту», «Про охорону дитинства», Положення про заклад дошкільної освіти, основу якого становить забезпечення належних умов для здобуття дошкільної освіти, роль якої визначена пріоритетною у становленні та розвитку особистості дитини. А головне уміло організувати безпечний освітній простір, визначити та усунути всі ті ризики, проблеми, труднощі які виникають повсякденно.
Протягом навчального року педагоги розробляли дистанційні заняття, які стали обов'язковим складником впровадження освітньої діяльності. Батьки та вихованці мали можливість переглянути відео розробки занять та активно долучитись до освітнього процесу. Банк відео занять продовжує поповнюватись. Впродовж літнього періоду 2024 року вихованцям та батькам вихованців буде продовжено проведення дистанційних занять, а також надаватися консультації, щодо підготовки дітей до школи.
Не зважаючи на дистанційний освітній процес, була проведена діагностика виявлення рівнів знань дітей. Виявилося, що дистанційна освіта для дошкільнят не проходила даремно й діти старшого дошкільного віку мають підготовленість до школи – 78% .
Протягом навчального року педагогічний колектив нашого закладу вирішував безліч творчих та буденних проблем, що були спрямовані на усунення недоліків за попередній навчальний рік та удосконалення організації освітнього процесу у 2024/2025 навчальному році.
Тісна співпраця педагоги – діти – батьки дала вагомий результат, щодо виконання річного завдання закладу. Дистанційна форма навчання дозволила батькам стати свідомими в освіті своїх дітей, бути партнерами в спільній роботі з педагогами. Завдяки опануванню інформаційно комп’ютерним технологіям і батьки й педагоги забезпечили той тандем, який неможливо було удосконалити під час звичайного відвідування дітьми ЗДО. Сподіваємось, що дане партнерство та плідна налагоджена робота в тріаді педагоги-діти-батьки залишиться гарним досвідом для всіх учасників освітнього процесу. В плані роботи на 2023/2024 н.р. було заплановано та проведено чотири засідання педагогічної ради, під час яких висвітлено вагомі здобутки педагогічного колективу, реалізація річних завдань, аналіз діяльності закладу за поточний навчальний рік. Головною метою роботи коллективу закладу освіти є виховання дитини, здатної продовжувати навчання впродовж усього життя, досягати успіху, правильно будувати своє життя.
Дотримання вимог охорони дитинства, техніки безпеки, санітарно-гігієнічних та протипожежних норм
В Колонтаївському закладі дошкільної освіти забезпечено проведення первинного, позапланового та періодичного та інших видів інструктажів з техніки безпеки. Відповідно до чинного законодавства не допускається до роботи люди, які не пройшли навчання, інструктаж і перевірку знань з охорони праці.
Систематично проводиться відповідна робота з вихованцями та працівниками щодо дотримання правил особистої безпеки, протипожежної безпеки, дорожнього руху, та дотримання норм охорони праці.
На виконання Закону України «Про дошкільну освіту» від 11.07.2001р. № 2628-ІІІ (із змінами), відповідно до Положення про функціональну підсистему навчання дітей дошкільного віку, учнів та студентів діям у надзвичайних ситуаціях (з питань безпеки життєдіяльності) єдиної державної системи цивільного захисту, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 21.11.2016 №1400 , зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.12.2016 за №1623/29753, з метою поліпшення якості організаційної, практичної і освітньої роботи з питань охорони життя, здоров’я дітей, норм поведінки, в закладі було організовано та проведено наступні заходи:
- Місячник з безпеки дорожнього руху «Увага! Діти на дорозі!» (02.10.-31.10.2023р)
- Тиждень знань з основ безпеки життєдіяльності листопад (20.11.-26.11.2023р);
- Декада з пожежної безпеки жовтень (02.10.- 06.10.2023р., 06.05. -10.05. 2024). В план проведення було включено відпрацювання з працівниками закладу практичних дій під час пожежі: евакуація (06.10.2023) (10.05.2024)
- Тиждень безпеки дорожнього руху (13.11.2023- 17.11.2023; 13.05.-17.05.2024р)
- В рамках проведення тижня з основ безпеки життєдіяльності пройшов єдиний день цивільного захисту, з метою поліпшення профілактичної роботи щодо правил поведінки в надзвичайних ситуаціях та відпрацювання порядку евакуації працівників з приміщення закладу освіти на випадок пожежі, дій на час незвичайних ситуацій. Під час тренінгу була створена в ЗДО умовна небезпечна, пожежна ситуація. Організація та підготовка до практичного тренінгу забезпечувала відповідний план евакуації, та визначений час тренування.
В ході тренінгу працівники неухильно дотримувались відповідного алгоритму дій щодо відпрацювання практичних навичок під час пожежі. Вихователем було проведено звірку фактично евакуйованих із списком присутніх. В наявності було представлено всю необхідну документацію відповідно переліку. Працівники отримали та закріпили достатньо знань, умінь і практичних навичок з безпеки життєдіяльності та на випадок екстремальної ситуації. Дистанційно проведений «Тиждень знань з основ безпеки життєдіяльності» полягав в ефективній організації освітнього процесу, який дозволяв вихованцям оволодіти основами знань про здоровий спосіб життя, формувати правила безпечної поведінки та дотримання їх у різних життєвих ситуаціях.
У зв'язку з введенням воєнного стану заклад працює відповідно до відповідних нормативно-правових документів: Закону України від 24.03.2022 № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».
Діяльність адміністрації спрямована на виховання в учасників освітнього процесу ЗДО якостей свідомого і обов’язкового виконання правил і норм безпечної поведінки в повсякденній діяльності і в умовах надзвичайної ситуації, формування навиків безпечної поведінки у різних нестандартних ситуаціях, формування знань про правила самозбереження, дорожнього руху, з протипожежної безпеки.
В закладі дошкільної освіти створено систему контролю за виконанням вимог техніки безпеки та охорони праці. Адміністрація закладу вжила заходів щодо обмеження доступу сторонніх осіб до закладу.
Впродовж 2023/2024 н.р. були проведені наступні форми роботи: щомісячно проводились тематичні заняття, бесіди, розваги, тренінги, виставка дитячих робіт щодо запобігання дитячого травматизму, заходи по ознайомленню дітей з правилами дорожнього руху, організовуються та проводяться Дні, Тижні, Місячники безпеки, проводиться агітаційна робота через пропаганду здорового способу життя та виховання у дітей відповідального ставлення до збереження власного життя на заняттях, в бесідах, при організації сюжетно-рольових, дидактичних та рухливих ігор, а також через батьківські групи вайбер.
В результаті цілеспрямованої діяльності адміністрації та педагогічного колективу закладу дошкільної освіти було проведено ряд заходів щодо вдосконалення роботи з даного питання. Повторні та позапланові інструктажі з охорони праці, з охорони життя і здоров’я дітей в ЗДО, пожежної безпеки, надання першої медичної допомоги – все це в купі дає вагомий результат щодо організації безпеки життєдіяльності всіх здобувачів освіти та працівників ЗДО .
Двічі на рік, до оздоровчого періоду та початку навчального року, проводиться випробування спортивного обладнання на території закладу освіти та групових приміщеннях. Комісією з охорони праці проводяться перевірки обладнання на відповідність вимогам безпеки та видаються акти.
Робота педагогічного колективу та всіх працівників ЗДО щодо профілактики дитячого травматизму спрямована на формування у дошкільників певної життєвої позиції, елементарної життєвої компетентності. Ми вважаємо, що тільки систематична робота з дітьми щодо безпеки життєдіяльності може виробити в дитячій свідомості стереотипи безпеки в життєвому середовищі.
Для працівників, які працюють з особливими та шкідливими умовами праці, проведена атестація робочих місць за умовами праці.
Протипожежна безпека у закладі посідає важливе місце в організації всієї роботи з охорони праці.
В закладі призначена відповідальна особа за протипожежну безпеку, яка організовує та контролює протипожежний режим.
Так, впродовж 2023/2024 н.р. в ЗДО було виконано:
- перезаряджено 6 вогнегасників;
- оновлено таблички з відповідальними за пожежну безпеку в ігрових приміщеннях;
- придбано новий план евакуації на випадок пожежі.
Планом роботи ЗДО сплановано: тижні з безпеки життєдіяльності, тренінгові навчання – евакуація, контроль за станом протипожежного режиму та станом евакуаційних виходів.
Але, з тренінгових навчань з безпеки життєдіяльності, не були проведені навчання з дітьми, з причини введення воєнного стану в Україні та призупинення освітнього процесу.
В закладі на інформаційних стендах систематично розміщується актуальна інформація з охорони праці, Цивільного захисту населення та пожежної безпеки. Протипожежна безпека на постійному контролі у адміністрації ЗДО та є невід’ємною частиною управлінського процесу.
Стан дитячого травматизму
Впродовж 2023/2024 н.р. не було зафіксовано випадків дитячого травматизму під час освітнього процесу та в побуті. Задля профілактики та попередження випадків дитячого травматизму педагогами закладу проводиться систематична робота з підвищення та опанування знань щодо дотримання правил особистої безпеки, правил поводження на проїжджій частині тощо. Робота педагогічного колективу та всіх працівників ЗДО щодо профілактики дитячого травматизму спрямована на формування у дошкільників певної життєвої позиції, елементарної життєвої компетентності. Ми вважаємо, що тільки систематична робота з дітьми щодо безпеки життєдіяльності може виробити в дитячій свідомості стереотипи безпеки в життєвому середовищі.
Стан травматизму серед працівників
Серед працівників закладу не було зафіксовано нещасних випадків невиробничого характеру.
Задля уникнення випадків травмування з працівниками проводяться відповідні профілактичні бесіди та цільові, позапланові інструктажі.
Організація роботи з сім'ями вихованців
Взаємодія з сім’ями вихованців на протязі року є одним з пріоритетних напрямків діяльності закладу. Вона орієнтована на пошук таких форм і методів роботи, які дозволяють урахувати актуальні потреби батьків, сприяють формуванню активної батьківської позиції, участі батьків в управлінні закладом. Заклад освіти підтримує бажання батьків поповнювати знання, необхідні для виховання та оздоровлення дітей. Педагогічний колектив дистанційно організовував для цього різні активні форм співпраці:
- батьківські збори;
- спільні виставки, участь у святах, спортивних розвагах;
- батьківські суботники.
Організація харчування у ЗДО
В період з 1 вересня 2023 року по 31 травня 2024 року харчування дітей в закладі не відбувалося у зв’язку з дистанційною формою навчання. Причиною є агресія з боку російської федерації та введення воєнного стану в Україні з 24.02.2022 року та його продовження по теперішній час. Однак незважаючи на ситуацію яка склалась наразі, педагогами закладу постійно проводилась відповідна робота з батьками вихованців в онлайн-режимі та в групах Viber, де висвітлювалась інформація з теми здорового харчування, а саме: «Особливості харчування дитини при стресі»; «Вітаміни для повноцінного розвитку дитину»; «Поради батькам щодо харчування дитини вдома»; «Значення води у розвитку дитини»; «Правила дитячого харчування в літку»; « Харчування дітей які часто хворіють»; «Профілактика харчових отруєнь та кишкових інфекцій»; «Секрети хорошого апетиту у дітей»; «Як привчити дитину їсти овочі». Батькам було надано відповідні рекомендації щодо здорового харчування їхньої дитини.
Медичне обслуговування
Медичне обслуговування дітей в закладі дошкільної освіти здійснюється у відповідності до Закону України «Про дошкільну освіту», Порядку медичного обслуговування дітей у дошкільному навчальному закладі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.06.2002 р.
№ 826, наказу МОЗ України та МОН України «Про вдосконалення організації медичного обслуговування дітей у дошкільному навчальному закладі» від 30.08.2005р. № 432/496.
У 2023/2024 навчальному році робота вихователів, так як відсутня посада медичної сестри, щодо охорони та зміцнення здоров’я дітей, формування звичок до здорового способу життя вихованців, залишається актуальною та проходить у дистанційному форматі. Пріоритетними напрямками щодо медичного обслуговування дітей у закладі освіти визначено такі:
- збереження і зміцнення здоров’я дітей;
- забезпечення ефективного фізичного розвитку дітей;
- формування у дітей свідомого ставлення до власного здоров’я і здоров’я оточуючих як до найвищої індивідуальної і суспільної цінності.
Лікувально - профілактичну роботу в закладі освіти ведуть сімейна сестра, сімейний лікар амбулаторії загальної практики сімейної медицини села Колонтаїв, які постійно контролюють, проводять фізкультурно - оздоровчу роботу з дітьми, разом з педагогами та батьками. Виконують заходи профілактичного характеру: щеплення, антропометрію, визначення гостроти зору, перевірку постави, огляд на педикульоз.
Соціальний захист, збереження та зміцнення здоров’я дітейта педагогічних працівників
Одним з пріоритетних напрямків діяльності адміністрації ЗДО є забезпечення соціального захисту вихованців. Відповідно до Закону України «Про захист персональних даних» на початок 2023/2024 навчального року було проведено облік дітей ЗДО, забезпечено роботу та постійне оновлення і внесення коректив до бази даних комп’ютерної програми «КУРС: Дошкілля».
У закладі ведеться облік та складені списки дітей пільгового контингенту. Всього на обліку знаходиться 7 дітей пільгового контингенту а саме: діти з багатодітних сімей – 4 чол.; діти, батьки яких є учасниками бойових дій - 3чол.
Питання соціального захисту дітей знайшли своє відображення і на виробничих нарадах.
В закладі постійно проводились заходи з пропаганди психолого-педагогічних знань щодо соціального захисту дітей. На початок навчального року на батьківських зборах вихователь доповідала батькам про систему соціального захисту створену в закладі. Було доведено до відома працівників та батьків алгоритм дій в разі виникнення ситуації, пов’язаної з насильством в сім’ї. Ознайомлено педагогів про неухильне виконання ст.54, ст.56 Закону України «Про освіту» щодо недопущення до педагогічної діяльності працівників, які за своїм моральними якостями не можуть виконувати виховні функції та обов’язки педпрацівників, захищати дітей від будь – яких форм фізичного або психічного насильства.
Працівники ЗДО двічі на рік проходять медичний огляд.
Всі працівники закладу мають щорічну відпустку з виплатою оздоровчих.
Для покращення роботи в ЗДО залучається батьківська громадськість. Таким чином, можна зробити висновок про те, що в закладі робота з соціального захисту вихованців проводиться планово, в системі і виконується.
Робота по зміцненню матеріально-технічної бази ЗДО
Заходи щодо зміцнення та модернізації матеріально-технічної бази закладу освіти – є одним із провідних напрямків роботи директора ЗДО. У зв’язку з процесами модернізації дошкільної освіти великої уваги набуває створення сприятливих умов для розвитку дитини. Цьому сприяє впровадження інноваційних освітніх технологій у освітній процес, забезпечення педагогічного колективу новою методичною літературою, сучасним дидактичним матеріалом. У 2023/2024 н.р. на покращення матеріально-технічної бази навчального закладу була використана спонсорська допомога. Санітарний стан приміщення ЗДО задовільний. На території закладу розташований спортивний та ігровий майданчик. Стан обладнання знаходиться на належному рівні. Територія закладу має естетичний вигляд, достатньо озеленена, повністю огороджена, оздоблена квітниками, городами, завезено пісок в пісочниці, усі пісочниці закриті. Все обладнання на майданчиках пофарбовано в яскраві кольори та раціонально сполучається з ігровими будівлями, квітниками. Колектив закладу доклав багато зусиль до проведення ремонтно-відновлювальних робіт з метою покращення умов перебування дітей в закладі дошкільної освіти. Працівники закладу завжди дбали про безпеку дітей та співробітників: обстежували територію, місця для прогулянок дітей на виявлення небезпечних речей, оглядали підлогу, східці, віконні рами тощо. Робочі місця протягом року відповідали санітарно – гігієнічним нормам, вимогам охорони праці та безпеки життєдіяльності.
Підсумок
Вихователі та батьки вихованців – це єдиний живий організм об’єднаний спільною метою, гуманними стосунками та високою відповідальністю. Адже, сім’я була і лишається головним осередком, де відбувається становлення і розвиток особистості дитини.
З 24.02.2022 року наш заклад вимушений був припинити свою роботу з дітьми в офлайн режимі. Це пов'язано з введеним воєнним положенням в країні в результаті спричиненої агресії російської федерації.
Наряду з цим працівники закладу постійно підтримують у чистоті та порядку приміщення та територію ЗДО, тому до повернення дітей у садочок все буде готово. Сподіваємось на найкраще і віримо, що це станеться дуже скоро.
Все буде Україна!